17. listopadu se rozezní píšťalky

Píšťalky s sebou, vzkazují organizátoři Festivalu svobody, který 17. listopadu opanuje Prahu a dalších asi 25 českých měst. Sborový pískot má zaznít v 19:30, nejvíce na pražském Václavském náměstí. Happening navazuje na loňský Občanský budíček. Čas je podle organizátora, filozofa Václava Němce, symbolický, 17. listopadu 1989 v 19:30 přehradil policejní kordon studentský průvod z Albertova na Národní třídě.

Bude se připomínat minuta hluku, ne minuta ticha,domnívají se , že ještě nenastal totiž konec demokracie, prozradil Němec. Podle něho dají lidé pískáním najevo, že budou stát za základními hodnotami svobody a demokracie, které se ocitají v ohrožení.Nesmí se připustit, aby byl základní půdorys demokratického systému opuštěn.
Píšťalky v občanských ústech mají ještě jiný význam, lidé nejsou jen voliči. Dle slov Němce jsou všichni tak trochu v roli rozhodčích,kteří v době mezi volbami musejí dohlížet na pravidla hry. Nejhlasitěji by se mělo pískat, když někteří politici chtějí měnit pravidla hry a zejména posouvat čáry, jimiž je hřiště vytyčeno.
Vzpomínky i v regionech: Osmadvacáté výročí Sametové revoluce i 78 let od listopadu 1939 se budou připomínat v Praze na Národní či na Albertově, ale například také ve Zlíně, Olomouci či Českých Budějovicích.
Lidé mohou do veřejného prostoru umisťovat symboly trikolóry, trojnožky z bílé, červené a modré špejle, jakožto jakési „pilíře demokracie“ odkazující na T. G. Masaryka a V. Havla. Už se v ulicích měst objevily, 17. listopadu mají být na Václavském náměstí v metrové podobě. Organizátoři také sepsali krátké memorandum za ochranu svobody a demokracie.
Vystoupí i tři prezidentští kandidáti: V Praze se bude na více místech koncertovat, na Václavském náměstí se koná Koncert pro budoucnost. Na pódiu nevystoupí jen kapely, ale podle Němce i tři kandidáti na prezidenta. Jde o Pavla Fischera, Marka Hilšera a Jiřího Drahoše. Pozvat všechny nešlo, pozvaní jsou tedy ti, kteří vycházejí z občanského prostředí.
Koncert pro budoucnost si nenechají ujít Aneta Langerová, Lenka Dusilová, Laco Déczi, PPU, Vladimír Merta, kapely Zrní či Švihadlo.
Pódia budou i na Národní třídě, pojmenovaná symbolicky jako Pravda a Láska. Na pódiu Pravda zazpívá například Klára Vytisková. Motivaci má jasnou. „Svoboda není automatická a je hrozně lehké o ni přijít. Dá se na to snadno zapomenout,“ řekla Vytisková. Zapojí se i Emma Smetana, která bude na Albertově moderovat debatu s politiky o školství. Promluví zde rektoři Tomáš Zima a Mikuláš Bek.
Na Národní se bude konat korzo, přes Hradčanské náměstí půjde průvod proti šíření nenávisti, dezinformacím a manipulacím. Centrem Prahy budou defilovat i masky, často provokativní. Na paškál si nebudou brát jednotlivé politiky, ale spíše palčivá témata.