Benzín má do Vánoc zdražovat

Motoristy nečekají před vánočními svátky příjemné zprávy, uvádí server novinky.cz. Ceny pohonných hmot budou nejméně do konce listopadu nadále růst. Benzín by mohl být až za 31,50 Kč a nafta za 30,60 Kč za litr.
„V nejbližším týdnu zdraží benzín i nafta asi o dvacet haléřů, pak by zdražování mělo pokračovat,“ řekl Právu analytik firmy Finlord Boris Tomčiak.
Cena nejprodávanějšího Naturalu 95 by tak ze současné průměrné hodnoty 30,33 Kč za litr měla vyšplhat k 30,70 Kč. Nafta, která se nyní podle společnosti CCS prodává za 29,38 Kč, by měla stát asi 29,80 Kč.
Zdražování však zřejmě ani potom nebude konec. Na konci listopadu totiž zasedne ropný kartel OPEC a je pravděpodobné, že prodlouží těžební limit pro členské země kartelu, který žene ceny ropy vzhůru.
„Začínají se projevovat nepříznivé indikátory, že hlavně menší členské státy OPEC chtějí posunout cenu ropy k 70 dolarům za barel,“ uvedl Tomčiak.
Cena severomořské ropy Brent se nyní podle Tomčiaka pohybuje kolem 62 dolarů za barel. Posun k 70 dolarům by přinesl další zdražování pohonných hmot.
„Pokud by se výrazně nezměnila úroveň kurzu české koruny k dolaru, znamenalo by takové zdražení ropy růst cen u čerpacích stanic až o 1,20 Kč proti současným hodnotám, a to u benzínu i nafty,“ dodal analytik. O Vánocích by tak mohl Natural 95 stát přibližně 31,50 Kč a nafta asi 30,60 Kč.
Pohonné hmoty jsou nyní o dost dražší než loni. Počátkem listopadu stál v roce 2016 Natural 95 v průměru 29,72 Kč, tedy o 60 haléřů méně než v současnosti. Nafta se prodávala za 28,59 Kč, tedy o bezmála 80 haléřů laciněji.ph