VÝDEJ VÝHER: Pondělí - Pátek | 09:00 - 15:00 | Radio Relax, budova Galerie Kladno

Berounští policisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po vrahovi

BEROUNSKO – Mrtvola muže nalezeného v řece Labe – násilná smrt – kvalifikováno jako vražda.

Krajští kriminalisté vyšetřují případ nálezu mrtvého mužského těla (věk 41 let) v řece Labe, na okrese Mělník v obci Dolní Beřkovice v prostoru tamních zdymadel. K nálezu těla byli kriminalisté přivoláni dne 15. 4. 2014, na místě bylo zjištěno, že se jedná o muže nezjištěné totožnosti. V případu byla nařízena soudní pitva, na základě které byla potvrzena násilná smrt a případ byl kvalifikován jako zločin vražda. Doba smrti byla stanovena několik týdnů až měsíců před nálezem těla zemřelého. Muž u sebe neměl žádné doklady totožnosti, ani nic co by vedlo k jeho ztotožnění. Teprve na základě porovnání otisku prstů bylo zjištěno, že se jedná o cizince polské národnosti – Marcin Jaroslaw Bala, původně bytem v Gdaňsku.
Až v průběhu vyšetřování vyšlo najevo, že v minulosti nepravidelně navštěvoval Českou republiku, hlavně Prahu a ze své domoviny odešel zřejmě z důvodu podezření, že se na území Polska dopustil krádeže šperků a finanční hotovosti, ke kterému došlo na jeho bývalém pracovišti.
Kriminalisté dále zjistili, že na území Polska se naposledy vyskytoval v červenci roku 2013. Od konce měsíce červenec 2013 pobýval v pronajatém bytě na Praze 10, Strašnice, v Kralické ulici. Zde byl naposledy viděn dne 20. 2. 2014 a jeho poslední zaznamenaný výskyt, tj. doba, kdy byl ještě s jistotou naživu, je dne 20. 3. 2014. Od této doby nejsou o jeho aktivitách žádné informace. Muž měl vztah k České republice a především k okresu Mělník, neboť jeho otec zde na konci osmdesátých let pracoval a on jej zde navštěvoval. Od počátku 90. let také nepravidelně pobýval na území ČR, zejména v Praze. Víme, že navštěvoval herny. V tomto prostředí by jeho pohyb mohl někdo zaznamenat.
Bylo zjištěno, že při svém posledním pobytu v Praze muž často používal jízdní kolo, a to jak při přepravě po Praze, tak k výletům po okolí. Také v době nálezu jeho těla byl oblečen ve sportovním oděvu černé barvy a trekových bot, z čehož lze usuzovat, že v době před smrtí mohl cestovat na svém jízdním kole, které se však do současné doby nepodařilo najít. Mohlo by se jednat o sportovní jízdní kolo modré barvy (nevíme jistě). Sportovně oblečen však muž chodil poměrně často, tudíž v době před smrtí mohl i nemusel cestovat na kole.
Popis muže: výška cca 185 cm, cca 90 kg, robustní postavy, kolébavé chůze, kulatý obličej, krátce střižené špinavé blond vlasy s čelními kouty, hnědozelené oči, pihy. Používal dioptrické brýle. Hovořil polsky.
Kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při objasnění okolností úmrtí muže, k čemuž by zejména mohlo přispět zjištění, kde se vyskytoval, s kým se stýkal a jaké aktivity provozoval po celou dobu svého pobytu v ČR, tj. od července 2013, a zejména pak od 20. 2. 2014, kdy po tomto datu o něm již nejsou vůbec žádné informace. Policisté hledají kohokoliv, s kým se muž stýkal, jeho přátele, známé. Rovněž osoby, které by ho viděly pohybovat se, např. i na jízdním kole, v  počátku roku 2014, a to v okolí Labe či Vltavy. Zároveň přivítají jakékoliv poznatky související s tímto případem.