Drábová zatím zůstává

Mimořádné jednání zastupitelstva Středočeského kraje v úterý 25. dubna projednalo návrh ministra vnitra na zánik mandátu středočeské zastupitelky Dany Drábové (STAN) a zároveň předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Po výsledku hlasování Drábová zůstává členkou zastupitelstva a případný zánik jejího mandátu musí vyslovit ministr vnitra sám.

Ke konání mimořádného zastupitelstva a projednání zániku mandátu D. Drábové vyzval hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO 2011) ministr Milan Chovanec (ČSSD) poté, co středočeské zastupitelstvo odmítlo 7. března zařadit do programu řádného zastupitelstva bod, který se týkal neslučitelnosti funkcí Dany Drábové. Podle ministerstva vnitra jako vysoká státní úřednice nemůže zároveň vykonávat mandát krajské zastupitelky.

Hlasování k předloženému usnesení o zániku mandátu Dany Drábové v poměru osm pro, třináct proti. 31 zastupitelů se zdrželo hlasování, čímž nebyl návrh přijat.

Zastupitelé KSČM podle vyjádření Zdeňka Štefka souhlasí s názorem ministra vnitra a respektují návrh na zánik mandátu D. Drábové. Pro vlastní hlasování také žádali tajnou volbu, která neprošla, a zastupitelé tak hlasovali veřejně.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová,  která  bude o výsledku informovat ministra vnitra k tomu řekla: „Dnešní rozhodnutí zastupitelstva považuji za rozumné, neboť zastupitelé by neměli být těmi, kteří budou rozhodovat o zbavení mandátu v této legislativně nedotažené záležitosti“