VÝDEJ VÝHER: Pondělí - Pátek | 09:00 - 15:00 | Radio Relax, budova Galerie Kladno

Kladno spustilo unikátní systém sdílených kol

Uživatelé mají k dispozici osmdesát kol s nezaměnitelným designem. Mohou se rozhodnout, zda chtějí při jízdě využít i elektromotor.

Jako první v republice nabízíme Kladeňákům i návštěvníkům města bikesharing využívající elektrokola. Tím tento způsob dopravy otevíráme skutečně všem, bez ohledu na jejich fyzickou zdatnost či například věk,“ říká kladenský primátor Milan Volf a dodává: „Hledali jsme pro naše město nejlepší systém, který by odpovídal členitosti a rozlehlosti města i jeho obyvatelům. Navíc systém společnosti Homeport splňuje další požadavky, jako je technické řešení kol nebo možnost jejich parkování v pevných i virtuálních stanicích.“

Kola Freebike jsou český, vysoce technicky pokročilý výrobek. Dosud ale jezdila více mimo Českou republiku. „Kladno je první v Česku, které využívá náš systém. Implementace byla velmi rychlá, i díky tomu, že město dobře vědělo, co hledá a jakou službu chce nabízet. Osobně jsem rád, že i čeští uživatelé dostanou moderní elektrokola včetně všech výhod, která s sebou přináší,“ uvedl Charles Butler, zakladatel společnosti Homeport, která systém elektrokol Freebike vyvinula a do Kladna dodala.

Černožluté bicykly s označením Freebike Kladno je snadné si zapůjčit. Uživatelům stačí jednoduchá registrace na webových stránkách či v mobilní aplikaci. Pro samotné půjčení ale není nutné mít chytrý telefon, stačí si na jedné ze dvou pevných stanic spárovat uživatelský účet s jakoukoliv kompatibilní kartou, může to být karta na autobus nebo i bezkontaktní platební karta.

Kladno je prvním evropským městem, kde se začal provozovat hybridní e-bike sharing system. Elektrokola se začala půjčovat s posledním květnovým dnem, a to na celém území města. Plný provoz navázal na loňský zkušební provoz bikesharingu, který prokázal, že je Kladeňáci mají o tuto službu na zájem.
Pro kola jsou ve městě vyznačeny více než čtyři desítky bodů, kde je možné kolo zaparkovat ve virtuálních stanicích, do kterých kolo uživatel bezplatně odloží, aniž by ho jakkoliv upevňoval. I vracení kola je jednoduché, stačí po odstavení opakovaně stisknout brzdu, tím dojde k jeho uzamčení. Dále jsou připraveny i dvě pevné stanice na Sletišti nebo na Havlíčkově náměstí ve Švermově, které jsou opatřeny dobíjecím systémem.
Pokud cyklisté nechají kolo mimo vyznačená parkoviště, zaplatí parkovné ve výši deseti korun. Pokud ho uživatel odloží někam, kde by překáželo, obsluha, případně strážníci, ho přes čip lokalizují a mohou elektrokolo bez problémů okamžitě přesunout na jiné, bezpečné místo.

O nabíjení a provoz kol se budou starat Sportovní areály města Kladna. Cyklistický tým této městské společnosti povede známá hokejová osobnost Petr Tenkrát. Pokud budou zájemci o zapůjčení kol potřebovat jakoukoliv pomoc, je pravděpodobné, že budou na zákaznické lince hovořit právě s ním.

ZDROJ: nasregion.cz