VÝDEJ VÝHER: Pondělí - Pátek | 09:00 - 15:00 | Radio Relax, budova Galerie Kladno

Měření emisí u motocyklů končí

Motorkáře v Čechách čeká zjednodušení povinnosti pro kontrolu jejich strojů. Od 1. října odpadne povinnost měření emisí u všech motocyklů. Uvolní se také podmínky pro kontroly na Stanicích technické kontroly, které budou nově u motocyklů povinné každé tři roky, místo momentálních dvouletých cyklů.

V současnosti bylo měření emisí povinné u motocyklů nad 400 kilogramů. Těch je podle údajů ministerstva v Česku registrovaných více než 7500. Na lehčí motorky se povinnost měření emisí nevztahovala. V Česku je celkem registrováno 1,12 milionu motocyklů.

„Chtěli jsme motorkářům vyjít vstříc. Jedná se zpravidla o hobby záležitost, a proto tyto stroje jejich majitelé zpravidla udržují ve velmi dobrém stavu,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Vedle měření emisí ministerstvo uvolnilo pravidla pro motorky i při STK. Podle Neusara dlouholetá praxe ukázala, že u motocyklů postačí kontroly každé čtyři roky. U nových motocyklů zakoupených po 1. říjnu pak bude první kontrola povinná až po šesti letech provozu, další budou následovat ve čtyřletých cyklech.
Změny by měly pro motorkáře znamenat nejen úspory peněz za provedené kontroly, ale také usnadnění při vyřizování kontrol, jelikož mnoho provozoven měření emisí nebylo pro velké motorky dostatečně vybaveno.