Návrh na zvýšení platů

Zhruba sto tisíc pracovníků v sociálních službách se od července možná dočká zvýšení platu nebo mzdy. Ministryně Marksová předloží vládě návrh na změnu v zákoně o platových poměrech nejen pro lidi přímo pečující o potřebné

(o 5,1 % ), ale také pro pracovníky zajišťující provozní, technické nebo administrativní práce (např. uklízečky, kuchařky, technickohospodářské pracovníky nebo vedoucí pracovníky o 9,4 %) S účinností od 1. července 2017.

Sociální pracovník v sociálních službách by si mohl přilepšit o více jak tisíc korun měsíčně, a pracovník v sociálních službách o zhruba 900 korun. Uklízečka nebo jiný pomocný personál by mohl v peněžence měsíčně najít cca 700 Kč navíc.

Nízké platy vedou k odlivu kvalifikovaných sil z tohoto sektoru, což ohrožuje celý systém péče o seniory a zdravotně handicapované. Přestože platy a mzdy v oblasti sociálních služeb od roku 2013 významně narostly, stále nedosahují ani průměrných mezd v ČR, a tak dochází k tomu, že například obchodní řetězce lákají kvalifikované pracovníky a pracovnice do svých provozů, kde nabízejí plat o 5 až 8 tisíc vyšší.

Například v roce 2013 byl průměrný plat (příspěvkové organizace zřízené krajem nebo obcí) sociálního pracovníka 19 029 Kč hrubého a pracovníka v sociálních službách 18 695 Kč, u sociálních služeb odměňovaných mzdou (neziskové a církevní organizace) byla částka zhruba o 1 000 Kč nižší.