Nechci do hotelu, chci jet s vámi. I zvíře může smutnit.

Jak informuje sever stredozeme.cz, nastává čas prázdnin a dovolených a tím i problém kam se zvířecím členem rodiny. Lepší případ je, že mohou jet s námi. MVDr. Michaela Krejčová radí.
Cítí zvířátka, že někam cestují?
Samozřejmě to vnímají. Někteří více, jiní méně. Psi obecně cestování milují, často sami naskakují do auta, koukají po cestě ven, pozorují cestu nebo spí. Jsou, ale jedinci, které cesta stresuje. Je dobré zvykat na dopravní prostředky již od štěněte. Volit ze začátku kratší trasu a postupně, pokud to pejsek zvládá dobře, prodlužovat. To samé platí u koček, ale u nich  cestování není moc oblíbené. Už samotné zavření do přepravky je může stresovat. A pokud mají přepravku a cestu spojenou jen s návštěvou veterináře, tak se prostě bojí.
Bývá jim špatně v dopravním prostředku?
Štěňata poměrně často trpí kinetózou v autě, v autobuse. Doporučuji cestování na kratší vzdálenosti, v autě větrat. Pokud je cesta delší, dělat pravidelné zastávky, mít po ruce čerstvou vodu. Jet opatrně, prudce nebrzdit. A před cestou snížit krmnou dávku tak na třetinu. Většinou nevolnost odezní s věkem. Tzv. z toho vyrostou.
Mohou na to brát léky-kinedryl?
Kinedryl je pro psy a kočky nevhodný pro obsah kofeinu. Jsou léky přímo pro zvířata, které se dají podat, pokud je nevolnost neúnosná. O vhodnosti konkrétních léků se poraďte vždy s veterinárním lékařem. S oblibou se také nyní používají homeopatika a různé doplňky na zklidnění na přírodní bázi.
Jak dlouhé cesty v klidu vydrží?
Bez zastavení, pokud je zvíře zvyklé a cestu snáší dobře, tak max. 2 hodiny. Pokud jedeme déle, je dobré dělat zastávky na vyvenčení, napití, popř. nakrmení. U starých jedinců také při cestování zohlednit jejich zdravotní stav a přizpůsobit se.
Je pro ně těžká aklimatizace na cizí prostředí?
Opět dle povahy jedince. Některá zvířata snáší změny bez problémů a jsou všude doma. Pro jiné to může být velmi stresující. Toto je vždy na majiteli daného zvířete, zvážit pro a proti. Majitel je zodpovědný za svého miláčka a měl by vždy postupovat zodpovědně a s rozumem, než se vydá na delší cestu. Rozhodující je povaha jedince, zdravotní stav.
Doporučujete psí nebo vůbec zvířecí hotely?
Toto je opět velmi individuální. Jsou zvířata, která byla od malinka umísťována do zvířecích hotýlků, znají to tam, bez problémů odloučení od majitele zvládají. Na druhé straně jsou ta, která to neznají, u nich hrozí riziko vystavení velkého stresu. Zvlášť u pejsků z útulku je zapotřebí jednat velmi citlivě. Mohou mít pocit, že jsou znovu opuštěni.
Pokud víme, že v létě pojedeme na dovolenou a zvíře sebou brát nebudeme, měli bychom ho postupně na odloučení zvykat. Nechat pohlídat u známých přes den, pak přes víkend nebo se rovnou domluvit s daným hotýlkem a kamaráda tam pomalu navykat. A dle toho, jak se bude chovat, vše přizpůsobit.
Cítí zradu, lítost, stýská se jim?
Pokud se zachováme správně a zvíře dáme do už známého prostředí, kde je zvyklé, nemělo by nijak trpět.
Ale samozřejmě se jim stýskat může. A těší se každý den, že nás spatří. Náš pejsek to zvládal bez problémů, když jsme si pro něj šli, tak zabavený hrou s jinými kamarády si nás skoro nevšiml.
Jak po příjezdu odměňovat? Nebo odloučení nezdůrazňovat?
Srdceryvné loučení určitě nedoporučuji. Pohladit a jít. Jako obvykle. Nemělo by mít pocit, že se děje něco neobvyklého. Při příjezdu veselé přivítání je na místě, ale zase, jako obvykle. A odměnu? Výborný pamlsek nesmí chybět!