VÝDEJ VÝHER: Pondělí - Pátek | 09:00 - 15:00 | Radio Relax, budova Galerie Kladno

Participativní rozpočet v Kladně

Vůbec poprvé v historii mohou obyvatelé Kladna rozhodnout o veřejných financích v rámci participativního rozpočtu. Až do 14. června 2019 mohou podat návrhy na zlepšení města určené všem, jako jsou třeba sportoviště, lavičky, pítka, zeleň apod. Radnice na participativní rozpočet, který má název Společně v Kladně, vyčlenila celkem 3 miliony korun. Informace o tom, jak vše funguje včetně termínů, zazněly na Setkání s občany.

Praktická pracovní akce, kde se mimo jiné probral způsob podávání návrhů i časový harmonogram včetně podrobností o výstavě a hlasování, se konala v Podkaplí Kladenského zámku. „Od participativního rozpočtu, který jsme v rámci otevřené radnice zavedli, si slibujeme to, co v jiných městech – že lidé přijdou se svými nápady. Posoudíme je a ty možné zrealizujeme,“ říká primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek a dodává: „Každý se na svět díváme jinak. Je jiné to, co napadne maminku s kočárkem, vytrvalostního běžce nebo třeba seniorku. A to je dobře. Právě společně můžeme naše / vaše město zlepšit.“

Na první veřejné akci k participativnímu rozpočtu zazněly už i konkrétní návrhy, některé přišly e-mailem. Lidé chtějí například zhotovit pergolu na náměstí Jana Masaryka, vytvořit lesní hřiště, zprovoznit teqballové hřiště, umístit ve městě sochy a další.

O tom, které projekty radnice zaplatí a co uskuteční, rozhodnou sami obyvatelé hlasováním na internetu, a to od 15. do 31. října 2019. Předcházet mu bude jednání s autory návrhů, jejich zveřejnění na webu a prezentace na podzimní výstavě. Návrh musí být proveditelný, týkat se pozemku či majetku města a náklady na uskutečnění musí dosahovat minimálně 30 000 Kč a maximálně 500 000 Kč. Další informace jsou k dispozici na webu www.spolecnevkladne.cz.