PETA nesouhlasí s utrpením koní pro zábavu turistů

V ČR se v nejbližších dnech očekávají teploty nad 30 stupňů. To znamená velká zdravotní rizika pro koně, zvláště koně táhnoucí kočáry, varuje PETA. I přes velká letní vedra musí tato zvířata táhnout těžké kočáry nebo stát hodiny na žhnoucím slunci a tvrdém asfaltu. Koně přitom z vyčerpání stále znova kolabují. Organizace pro práva zvířat požaduje přerušení využívání zvířat během této vlny veder. Zasazuje se přitom pro zákaz komerčních kočárů tažených koňmi v ČR.

„Koně od kočárů pro turisty stále znova vyčerpáním kolabují nebo umírají. Politika musí toto týrání zvířat konečně ukončit“, tolik Peter Höffken, odborný referent pro zvířata v oblasti zábavy u PETY. „Nutit citlivá zvířata, aby v úporných vedrech, bouřce, dešti nebo mrazu táhnout dlouhé hodiny kočáry po tvrdém asfaltu a nebo stát, to není nic romantického.“

Koním, kteří táhnou kočáry, je odepírán přirozený způsob života. V extrémních povětrnostních podmínkách táhnou těžký náklad, chůze po tvrdém podkladu způsobuje bolestivé problémy nohou, klapky na očích omezují jejich vidění a celý den inhalují spaliny a kouř. Případná poranění se mohou v těchto podmínkách jen stěží hojit, takže někteří z těchto koní vykazují při bližším pohledu léze. Teploty kolem 30 stupňů na koně doléhají. Úpal nebo dokonce šok z horka mohou být následkem příliš silného slunečního záření.

PETA sestavila tipy pro chovatele koní, aby tato zvířata dobře přečkala horké dny:

-Světlá zvířata se mohou rychle spálit na nepigmentovaných místech těla jako jsou nozdry, oční víčka a lysinách. Zde pomůže neparfemovaný krém proti slunci s ochranným faktorem 50+, který by měl být pravidelně nanášen.

-Koně, kteří již díky červené, šupící se nebo mokvající kůži již vykazují známky spálení sluncem, musí být neprodleně odvedeni ze slunce. Hojivé masti mohou pomoci, spáleniny zmírnit.

-Začne-li se kůň bez zjevného důvodu náhle silně potit, slábne-li jeho tělesné napětí a začne-li se v nejhorším případě potácet, má možná úžeh. V tomto případě musí být ihned zavolán zvěrolékař. Jako opatření první pomoci musí chovatel zvíře neprodleně zavést na stinné, dobře odvětrané místo a polít jej vodou. Pomoci mohou rovněž mokré obklady.

-Jako ochranu před mouchami by měli koně v létě nosit masky proti mouchám.

-Při teplotách nad 30 stupňů by se zvířata neměla pohybovat přes den – zde je třeba upřednostnit chladnější rána a večery.