VÝDEJ VÝHER: Pondělí - Pátek | 09:00 - 15:00 | Radio Relax, budova Galerie Kladno

Přehled novinek pro rok 2019

PŘEHLED NOVINEK PRO ROK 2019

1) Navýšení důchodů
Od nového roku se zvýšila základní výměra důchodů. Místo 9 procent průměrné mzdy dosáhnou důchody nově 10 procent. Změna se projeví hlavně u nižších důchodů, u nichž tvoří základní výměra větší část.

2) Vyšší minimální mzda
Spolu s důchody se zvýší i minimální mzda. Z původních 12 200 korun poskočí na 13 350. Poroste i zaručená mzda, a to o 1150 – 2300,- Kč.

3) Nová dopravní značka
Na českých silnicích se objeví nová dopravní značka. Má řidiče informovat o tom, že se chystají vjet na dálnici v protisměru. Bude se jednat také o jednu z největších informačních tabulí. Značka už je běžně k vidění v okolních zemích, v České republice ale zatím chyběla.

4) Více peněz pro učitele
Od ledna se o patnáct procent mají zvýšit platy učitelům. Učitelé by měli postupným navyšováním platů dosáhnout do roku 2021 na průměrný plat asi 46 tisíc korun, což by mělo být 130 procent průměrné mzdy.

5) Kvalitnější plomby
Podle nařízení Evropské unie se od nového roku bude moci používat na zubní plomby jen amalgán v kapslové formě, tedy dózovaný. Obvyklá, volně balená forma je nově zakázaná. Dózovaný amalgán je hrazený pojišťovnou.

6) Zrušení karenční doby
Loňskou snahu o zrušení karenční doby zatrhli senátoři. Podle nich by to příliš zatížilo zaměstnavatele. Lze ovšem očekávat, že poslanci senátory přehlasují. Pro návrh původně zvedlo ruku 128 ze 189 přítomných poslanců. Pokud by tedy členové Dolní komory hlasovali znovu stejně, návrh by prošel.

7) Daň z nemovitých věcí
Pro všechny, kdo si v roce 2018 pořídili nemovitost, platí, že musí daňové přiznání k daní z nemovitých věcí odevzdat již v lednu 2019. Přihlásit se musí i ti, kdo svou nemovitost v roce 2018 prodal.

8) Vyšší zálohy
V roce 2019 se navýší minimální zálohy na pojistné na sociální zabezpečení. Naroste i rozhodný příjem pro účast na nemocenském pojištění a redukční hranice pro výpočet dávek nemocenského pojištění.

9) Dražší vodné a stočné
Většině českých domácností zdraží v roce 2019 vodné a stočné. Průměrně se ceny zvednou o pět procent. Za zvýšením cen je podle vodárenských společností růst platů a také zdražování elektřiny.

10) Stravování v zahraničí
Oproti roku 2018 se také navýšilo zahraniční stravné. Platí to pro zaměstnance, které za pracovními povinnostmi vyšle zaměstnavatel za hranice. Změna sazeb platí od prvního ledna 2019.

11) Možnost vrácení peněz ve směnárně
Do tří hodin od transakce budou moci zákazníci směnáren vrátit peníze. Částka je omezená na 1000 Eur. Lhůta měla být původně dvě hodiny, poté ji ale poslanci navýšili. O možnosti vrácení peněz bude muset směnárna informovat na kurzovním lístku i na dokladu o provedení směny.

12) Za přestupek domluva
Policisté budou moci opět řidičům za jejich poklesky pouze domluvit. Podle dřívější verze zákona museli řidičům vypisovat pokutu. Domluva se týká hlavně mírnější přestupků, jako je zapomenutí dokladů, nekompletní výbava či zhasnutá světla.

13) Konec poukázek
Senioři nad 70 let, invalidé, lidé závislí na pomoci druhých či klienti v pobytových sociálních službách a další zranitelné osoby už v některých případech nebudou dostávat část příspěvku na pomoc v hmotné nouzi v poukázkách.

14) Kotlíkové dotace
Poslední vlnu kotlíkových dotací letos spustí Ministerstvo životního prostředí. Pošle na ni tři miliardy korun. To by mělo stačit na výměnu asi 30 tisíc neekologických kotlů. Z dotací už ale nepůjde pořídit kotel na uhlí.