VÝDEJ VÝHER: Pondělí - Pátek | 09:00 - 15:00 | Radio Relax, budova Galerie Kladno

Prodej alkoholu na benzinových pumpách v tuzemsku může brzy skončit

Čechy zřejmě čeká omezení, na které nejsou zvyklí. Z tuzemských benzinových pump by totiž měl zmizet veškerý alkohol, který čeká zdražování. Proč? Na Úřadu vlády v odboru Protidrogové politiky vzniká dlouhodobá strategie, která počítá s více nástroji.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) půjde především o zvýšení spotřební daně na alkohol a tabákové výrobky, případně zpřísnění reklamy na alkohol.

„Dalším z takových opatření je omezení prodeje alkoholu z hlediska místní dostupnosti. Např. prodej alkoholu u benzínových pump není nic, co bychom chtěli,“ řekl v úterý Právu Vojtěch po konferenci týkající se konzumaci alkoholu a tabáku v ČR.

Češi patří na evropském žebříčku k největším pijákům a kuřákům. Spotřeba čistého lihu na osobu v roce 2017 stoupla, v průměru tak každý Čech vypije jeden litr 50procentní pálenky. Na vysokou spotřebu alkoholu v ČR upozorňuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Vojtěch přislíbil, že to ve vládě bude prosazovat. Upozornil ale na to, že diskuse bude složitější, protože vláda v programovém prohlášení slibovala snížení daně z přidané hodnoty na točené pivo jako kompenzaci hospodským za zavedení EET.