Strany slibují důchod vyšší a všem!

Větší podporu vlastnímu spoření na stáří a pravidelné zvyšování důchodů slibují před volbami téměř všechny z deseti stran, které měly v poslední době podle průzkumů aspoň tříprocentní podporu. Na tom, zda je potřeba důchodová reforma, se ale neshodnou. Počítají s průběžným pilířem, podle většiny volebních programů by se však měla posílit zásluhovost. Některé strany pak chtějí zavést minimální penzi či předdůchody pro náročné profese. Seniorům nabízejí také zdarma jízdné či vstup do divadel a galerií.
Zda a jak by se mohl důchodový systém po volbách měnit, není jasné. Strany o něm mají rozdílné představy. Dosud se také neví, jak vidí penze hnutí ANO, které je podle průzkumů volebním favoritem. Svůj program zatím nezveřejnilo, představí ho v neděli.
O potřebě reformy se v programu zmiňují Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09, která by průběžný důchodový systém znovu doplnila druhým pilířem. V něm by lidé spořili část odvodů, posílila by se podle strany zásluhovost penzí. Na reformních krocích chce TOP 09 hledat politickou shodu. Podle STAN je reforma kvůli schodkům důchodového pojištění nutná, připravit by ji měla pracovní skupina po projednání s opozicí a provést by se měla v příštím desetiletí.

O své penzijní reformě mluví také lidovci. Navrhují ale změny parametrů – nižší odvody a vyšší penze rodičům podle počtu vychovaných dětí. Zavedli by také společné důchodové pojištění manželů a prodloužili takzvanou náhradní dobu za péči o děti. Možnost poslat svým rodičům či prarodičům do jejich penze procento odvodů by zavedla ODS. Snížila by také odvody firmám o dva procentní body. Neuvedla, odkud by dorovnala výpadek příjmů do systému, který je už nyní každoročně v deficitu. Podle ČSSD by se penze měla odvíjet od průměrné hrubé mzdy a měla by také růst v poměru k ní.

Minimální důchod by zavedli komunisté, Piráti a Zelení. Podle KSČM by měl dosahovat 40 procent průměrné mzdy. Piráti by zvedli všechny penze, které jsou nižší než 75 procent minimální mzdy – letos to odpovídá částce 8250 korun a příští rok 9150 korun. Zelení zmiňují minimální důchod ve výši 25 až 30 procent průměrné hrubé mzdy, minimálně ale 10.000 korun. Tuto penzi by dostávali všichni bez ohledu na odpracované roky a odvody. Ty by se pak zaznamenávaly na osobních virtuálních účtech, které by odrážely zásluhovost. O garantovaném minimálním důchodu se už dřív zmínil i lídr ANO Andrej Babiš.

Sociální demokracie chce zachovat valorizaci penzí, a to o polovinu růstu reálných mezd a o růst životních nákladů seniorů. KSČM chce důchody zvyšovat podle „skutečných základních životních potřeb“ seniorů a seniorek, Piráti podle růstu životních nákladů. Automaticky o inflaci by přidávali Zelení. TOP 09 chce prosadit, aby valorizace nepodléhala „populistickým rozhodnutím“ politiků. Nyní se vláda nemusí držet ekonomických ukazatelů a může přidat až o 2,7 procenta. Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) by zvedlo nejnižší důchody.

Vyšší podporu vlastnímu spoření na stáří slibují lidovci, ODS, Piráti a SPD. Komunisti by zajistili „další zdroje příjmů do státem zabezpečeného důchodového systému“. TOP 09 bude prosazovat posílení státní podpory dobrovolného připojištění na důchod a snížení odvodů, pokud by nebyla shoda na druhém pilíři.

Předdůchod pro náročné profese by zavedli ČSSD, STAN a Zelení. Podle Zelených by u těžké práce byla sazba odvodů na virtuální účet vyšší. ODS by dala zaměstnavatelům možnost spořit pracovníkům na důchod v zaměstnaneckých či penzijních fondech.

Jízdné zdarma slibují lidem nad 65 let komunisté a sociální demokraté. Podle KSČM by seniorky a senioři měli bez placení chodit i do muzeí a galerií. Zvýhodněné vstupné do divadel a na koncerty nabízejí Zelení.

ČSSD počítá s příspěvkem 5000 korun pro seniorky a seniory, jimž zemřel protějšek. Dávka by se využila na pohřeb. Zelení by vdovský a vdovecký důchod po partnerce či partnerovi přiznali i lesbám a gayům. Podle TOP 09 by policejní výsluhy měly být součástí důchodu ve výši podle délky služby. Starostové chtějí prosazovat změnu rozpočtového určení daní, aby obce dostávaly peníze i podle počtu svých seniorů. Financovaly by pak víc seniorských aktivit.