VÝDEJ VÝHER: Pondělí - Pátek | 09:00 - 15:00 | Radio Relax, budova Galerie Kladno

Středočeský kraj vynalezl aplikaci WC KOMPAS

„Kam si můžu odskočit?“ Věta, kterou budete díky hezkému počasí a výletní sezóně používat častěji než v zimě. Připravujete se na případnou návštěvu veřejných záchodů už doma tím, že přibalíte mokré ubrousky a toaletní papír? Díky aplikaci WC kompas a webovým stránkám www.wckompas.cz budete vědět dopředu, do čeho jdete.

Ze Středočeského kraje jsou v ní nejvíce zastoupeny Kladno a Beroun shodně s 19 záchody. V celém kraji se pak jedná o více než 280 záchodů z celkového počtu přes 1.500 v České republice. Jejich počet v kraji může pomoci dále zvýšit naprosto kdokoliv.

Každý to zná: „Raději půjdu za keř než na veřejné záchody.“ Mnohdy jsou ale obavy zbytečné, protože vás překvapí svou čistotou. Navíc nemusíte chodit jen na klasické veřejné toalety na nádraží, na náměstí, případně v obchodním centru. WC přístupné pro všechny najdete obvykle i na úřadech, v informačních centrech, městských knihovnách a na čerpacích stanicích. Pokud trpíte opakovanými střevními problémy, na základě potvrzení od lékaře si můžete pořídit takzvanou WC kartu. Ta vám otevře dveře i na pro veřejnost běžně uzavřené záchody, například v rámci policejních stanic, zdravotnických zařízení nebo v restauracích. WC kartu přitom můžete získat na základě diagnózy syndromu dráždivého tračníku a dalších idiopatických střevních onemocnění.

Co je WC kompas?

WC kompas vznikl původně jako pomoc pro lidi s chronickými střevními komplikacemi. Jedná se o mapu toalet přístupnou přes webové stránky www.wckompas.cz nebo v mobilní aplikaci „WC kompas“. Obsah vytváří na základě vlastní zkušenosti sami uživatelé.

„Ani ve velkých městech často nelze rychle a důstojně vyřešit základní lidské potřeby. Nízkou kvalitu a nedostatečný počet čistých toalet si většina lidí uvědomí až v případě, kdy je nutně potřebuje. Čím více lidí bude do naší mapy psát o svých zkušenostech, o to větší je pravděpodobnost, že uživatelé najdou toalety právě ve svém okolí. Již nyní jich je více než 1.500,“ říká Lucie Laštíková, manažerka komunikace pacientské organizace Pacienti IBD.

Proč je důležité vědět, kam jít na toaletu

I pro zdravé lidi je často složité najít v neznámém prostředí záchod včas. Co si pak mají počít ti, které trápí onemocnění spojené s častými průjmy, nebo nadýmáním? V České republice je jednou z nejčastějších příčin dlouhodobých střevních problémů syndrom dráždivého tračníku (IBS) – trpí jím 15 procent lidí. Dráždivý tračník se projevuje opakovanými bolestmi břicha spojenými buď s průjmy, nebo naopak zácpou a nadýmáním. Příznaky přitom mohou být tak silné, že znemožňují běžné fungování. Za počátkem onemocnění stojí často dlouhodobý stres.

Zjistěte, zda se syndrom dráždivého tračníku může týkat i vás a zda na základě lékařského vyšetření můžete požádat o WC kartu. Na www.cojeIBS.cz najdete nejen podrobné informace o nemoci, ale také samodiagnostický test.

WC kompas – staňte se našimi průvodci!

Pomozte doplnit mapu záchodů ve vašem bezprostředním okolí. Stačí přes aplikaci, případně webové stránky www.wckompas.cz přidat hodnocení k jednomu z 1.500 aktuálních záchodů, nebo přidat nový. K tomu použijte oranžový znak „+“ a jednoduchý formulář, nahrát můžete i aktuální fotografii.

ZDROJ: kladenskelisty.cz