VÝDEJ VÝHER: Pondělí - Pátek | 09:00 - 15:00 | Radio Relax, budova Galerie Kladno

Studenti i senioři budou ve Středočeském kraji jezdit zdarma.

Žáci, studenti i senioři by měli od září jezdit po Středočeském kraji zdarma. S touto variantou přišel Středočeský kraj, čeká se ovšem ještě na schválení Zastupitelstva, které proběhne 27.8.2018. Cestující, mezi které patří žáci, studenti a senioři nad 65 let tak budou mít začátku září ze zákona slevu ve výší 75 procent z ceny jízdného a o proplacení zbylých 25 procent pak budou moci zažádat Středočeský kraj.
Technická realizace projektu přijde Středočeský kraj na 58 milionů korun. Kraj také počítá s tím, že tyto výdaje budou kompenzovány předpokládaným snížením příspěvku kraje na objednávanou veřejnou dopravu, a to v souvislosti s rozhodnutím Vlády ČR o navýšení slev jízdného žákům, studentům a seniorům.
Projekt se vztahuje na žáky základních škol, studenty středních škol a učně po celou dobu jejich školní docházky. Pro vyplacení stipendia musí žadatelé splňovat určité podmínky. Musí mít bydliště na území Středočeského kraje, musí být starší šesti let, žák nebo student musí využívat předplatní (časové – čtvrtletní nebo roční) jízdenky, žadatel musí také skutečně dojíždět (bydliště a škola nesmí být v jedné obci), přičemž sídlo školy může být i mimo Středočeský kraj. Sleva se ovšem vztahuje jen na jízdu po území Středočeského kraje.
Podobné podmínky platí i pro dar seniorům. Ti musí být starší let, musí mít rovněž bydliště na území Středočeského kraje, musí využívat předplatné (časové) jízdenky pro území Středočeského kraje. Sleva se u nich ale nevztahuje na jízdenky MHD.
„Žadatel musí o proplacení stidendia (v případě žáků a studentů) nebo u daru (u seniorů) požádat Středočeský kraj. Je to nutná administrativa, ale není to nic složitého. Na internetu, na pokladnách dopravců i na dalších místech budou k dispozici jednoduché formuláře, které je nutné na Krajský úřad zaslat. Po vyřízení žádosti bude příslušná částka vyplacena,“ upřesnil radní pro oblast dopravy František Petrtýl.