VÝDEJ VÝHER: Pondělí - Pátek | 09:00 - 15:00 | Radio Relax, budova Galerie Kladno

Vernisáž v Lánech

Jak uvádí Rakovnický deník, Muzeum T. G. Masaryka v Lánech společně s Velvyslanectvím státu Izrael pořádá výstavu nazvanou Masaryk a Svatá země. Vernisáž výstavy se uskuteční 7. března od 11 hodin v prostorách lánského muzea a výstava tu potrvá až do 7. dubna.
Na patnácti panelech budou fotografie a archivní materiály, které nebyly doposud nikde zveřejněny. Tyto fotografie zachycují návštěvu prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka v Izraeli v roce 1927. Tehdy to byla úplně první návštěva oficiální hlavy státu v tehdejší Palestině. Masaryk deklaroval svou cestu jako soukromou a kvůli bezpečnosti ji podnikl tajně. Izraelští lidé této cestě, ale přikládají ohromný význam. Nadšení tehdejších obyvatel je vidět i na vystavovaných fotografií. Výstava by zároveň měla návštěvníkům osvětlit Masarykův výjimečný vztah k židovství. A také jeho genezi od Masarykova útlého dětství.
Na výstavě se návštěvníci také dozvědí více o působení prezidentova syna Jana Masaryka, jako ministra zahraničí. A také o jeho významné roli, kterou sehrál vůči židovskému národu a státu Izrael. „Výstavu T. G. Masaryk a Svatá země připravilo Velvyslanectví státu Izrael, my si ji pouze zapůjčujeme,“ vysvětlila ředitelka Muzea T.G.M. Rakovník, Magdalena Elznicová Mikesková. Výstava Masaryk a Svatá země byla slavnostně zahájena 21. února na pražském magistrátě a nyní se přesouvá do Lán, které jsou s prezidentem Masarykem neodmyslitelně spojeny.