VÝDEJ VÝHER: Pondělí - Pátek | 09:00 - 15:00 | Radio Relax, budova Galerie Kladno

Vládní pomoc pro podnikatele

Podnikatelé, kterým vládní opatření omezila provozy, budou moci za 3. čtvrtletí žádat o příspěvek na komerční nájemné do výše 50 %. Dotace přitom nebude podmíněna slevou od pronajímatele.  Maximální výše podpory bude deset miliónů korun. S vyhlášením výzvy se počítá v říjnu. O příspěvek na nájem budou moci žádat stravovací zařízení, hudební a taneční kluby a podobné podniky. Dále kina, kongresy, veletrhy, výstavy, herny a kasina. Dále mohou žádat o podporu komerčně provozovaná sportoviště jako kurty či tělocvičny. Program bude otevřený také bazénům a umělým koupalištím, saunám a welness.

Firmy, které musely zavřít budou mít nárok na proplácení celých mezd zaměstnanců až do výše 50 tisíc korun, a to až do konce letošního roku, potvrdila to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Celý výdělek by stát měl v uzavřených firmách podle návrhu už od října.

Podnikatelům, které vládní opatření zasáhla navíc ministerstvo financí odloží všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně do konce roku. Ministryně financí Alena Schilerová upřesnila, že opatření se týká podnikatelů s převažujícím oborem činnosti, na které vládní zákazy přímo míří.

 

Umělci a podnikatelé v kultuře budou moci žádat o dotaci v pokračování programu Covid – kultura. Podporu budou moci dostat ti, kdo měli kvůli zavedeným opatřením proti šíření koronaviru zbytečně vynaložené náklady či nemohli kvůli opatřením pokračovat ve své umělecké nebo kulturní činnosti. Ministr kultury Lubomír Zaorálek řekl, že pro jednotlivce je určena jednotlivá podpora 60 000,- korun do konce roku a podnikatelé mohou v rámci uznatelných nákladů žádat až o deset miliónů korun. O filmové a audiovizuální tvorbě se bude jednat příští týden.