VÝDEJ VÝHER: Pondělí - Pátek | 09:00 - 15:00 | Radio Relax, budova Galerie Kladno

Volební preference

Podle průzkumu společnosti SANEP, Hnutí ANO, které nadále s velkou převahou vede nad svými politickými konkurenty se aktuálně těší přízni 28,9% voličů, což je o dvě setiny procentního bodu více, než v dubnu. Voličský lektorát hnutí ANO tak dává jasně najevo, že stávající vládnutí v demisi prozatím nepředstavuje zásadní problém mezi voliči.
Ovšem na druhou stranu stávající domácí politická situace posiluje aktuální druhé Piráty (13,9%) a třetí ODS (13,8%). Jak Piráti tak i ODS se těší stále větší voličské přízni, která však zatím vedoucí hnutí ANO v žádném případě neohrožuje.
Ze stávající politické situace však těží i čtvrtá SPD (12,2%), která získává své voliče zejména na venkově a jejím voličům vyhovuje stáající vládnutí premiéra Andreje Babiše v demisi, respektive vzájemné vztahy a podpora v Poslanecké sněmovně.
Nicméně v každém případě platí, že voličská přízeň je velmi křehká a proměnlivá. O to více je zajímavé, že pro prvních pět měsíců letošního roku lze vnímat voličské nálady jako velmi stabilní.
Bohužel pro ČSSD, která je s aktuálním ziskem 6,7% hlasů až za KSČM (6,8%), je právě voličská stabilita velkým problémem, neboť se ukazuje, že sociální demokraté i volbou nového vedení, ale ani jednáním o menšinové vládě s hnutím ANO, dosud nedokázali získat zpět důvěru svých bývalých voličů.