Zajímavosti z informačního centra na radnici v Žatci

Méně žateckých občanů, ale více českých turistů než v roce 2016 evidovalo v roce 2017 Turistické informační centrum (TIC) Žatec na zdejší radnici. Celková návštěvnost TIC klesla v roce 2017, což způsobil hlavně pokles návštěv občanů města. Naopak se meziročně zvýšil počet českých turistů. Zbytek návštěvníků tvořili zahraniční turisté.

Cykloturistům pracovníci TIC Žatec doporučují zejména návštěvy nedalekých zámků na Stekníku a v Krásném Dvoře.

„Turisté se pochopitelně hodně zajímají o chmelařskou historii Žatce, i v souvislosti s UNESCO. Z věže jim můžeme ukázat chmelařské objekty s množstvím komínů,“ řekl pracovník infocentra Petr Vaněk.

Se zahraničními návštěvníky se zaměstnanci TIC Žatec domluví německy, anglicky a španělsky. Nejvíce cizinců pochopitelně do Žatce jezdí ze sousedního Německa. „Zajímavé je, že dost z nich u nás hledá místa, kde bydleli jejich předci. Takže jim ve spolupráci s matrikou hledáme údaje ze starých zápisů, na mapě pak ukazujeme ulice a domy, kde žili,“ dodala Sabina Řezáčová.

Přestože meziroční nárůst turistů o Žatec lze těžko jednoznačně vysvětlit, je velmi pravděpodobné, že souvisí i s kandidaturou města chmele do UNESCO a zvýšenou propagací.