Zásadní změny v roce 2018

Rok 2018 s sebou přináší celou řadu novinek. Výrazná je například změna v očkovacím kalendáři. Děti se budou očkovat méně, seniorům zase stát zaplatí i šetrnější vakcínu proti pneumokokům. Porostou důchody i minimální mzdy.
Očkovací kalendář prochází zásadní změnou, taková tu ještě nebyla. Mění se například počet dávek hexyvakcíny, která chrání děti proti šesti různým nemocem. Dosud děti dostávaly čtyři dávky, nyní postačí tři.
Stát také začne hradit očkování proti papilomaviru i chlapcům. Doposud totiž měly vakcínu zdarma jen dívky. Ovšem ukázalo se, že virus HPV nezpůsobuje pouze karcinom děložního čípku u dívek, ale může způsobit i rakovinu penisu u chlapců.
Rozšiřuje se i hrazené očkování seniorů proti pneumokokům. Oba druhy využívaných vakcín se nově dostaly na stejnou úroveň. Doposud si za šetrnější vakcínu museli senioři připlatit zhruba tisíc korun.
Kromě toho se také od ledna zavádí elektronické recepty, zvyšuje se minimální mzda a rostou důchody.
Důchody vzrostou o 4 procenta, což v průměru představuje asi 475,-Kč.
Minimální mzda se zvyšuje o 11 procent, tedy o 1200 korun, a to na částku 12.200 korun.
Jednou z nejvýznamnější novinkou v oblasti daní je zvyšování daňového odpočtu na první dítě. Sleva na dani se zvedne o 150 korun měsíčně.
Novinky čekají i živnostníky, stropy výdajových paušálů se totiž snižují na polovinu. Dosud mohly podnikatelé a živnostníci tyto paušály využít do výše příjmu 2 milionů korun, od letošního ledna je to jen do výše příjmu 1 milionu korun.
Změny se dočkal i rodičovský příspěvek, který lze nyní čerpat mnohem rycheji než doposud.
A nakonec nás čeká i rychlejší příprava staveb. Řízení pro stavby na ohlášku se zkrátí z 30 na 15 dnů.

2018