Zemi zasypou až 100kilové části vesmírné stanice

Nad hlavami nám krouží 8,5tunová vesmírná stanice, která se vymkla kontrole a pomalu klesá k Zemi. Čínská orbitální laboratoř Tiangong-1 neboli Nebeský palác je neovladatelná nejméně od loňského roku, spadnout by měla podle současných modelů někdy mezi letošním říjnem a dubnem příštího roku. Většina stanice shoří v atmosféře, až stokilové části by ale mohly dopadnout na povrch Země.
Dvě třetiny zemského povrchu tvoří oceán a značné části pevniny nejsou obydlené. Riziko, že by zbytky Nebeského paláce někoho ohrozily, je malé, ale existuje. O blížící se zkáze své vesmírné stanice Číňané informovali Organizaci spojených národů. Stanice trvale klesá a v uplynulých týdnech už vstoupila do vyšších částí atmosféry.
Její periapsida (nejnižší vzdálenost od povrchu Země – pozn. red.) je menší než 300 kilometrů a je v hustší atmosféře. Klesání se zrychluje. Očekávám, že spadne ke konci roku nebo na začátku toho dalšího.

Čas dopadu budeme znát!
Předpovídat, do jaké oblasti by mohly trosky čínské orbitální stanice dopadnout, nebude možné do posledních dní.

Tyhle věci nemůžete ovládat. Dokonce ani několik dní před vstupem do atmosféry pravděpodobně nebudeme schopni určit čas dopadu přesněji než v rozsahu plus minus šesti hodin. A to, že nevíme, kdy spadne, znamená také to, že nevíme, kde spadne. I drobná změna počasí může místo dopadu přesunout na jiný kontinent.