Zneužití karty

KLADENSKO – Třiatřicetiletý muž dne 4. května 2017 kolem sedmnácté hodiny ztratil svoji peněženku, ve které se mimo jiné nacházela i platební karta. Ztrátu oznámil na příslušné policejní obvodní oddělení. Téhož dne až ve večerních hodinách se poškozený dostavil opět na policejní služebnu Kladno Kročehlavy, neboť zjistil, že z jeho internetového bankovnictví byly provedeny platby v celkové výši necelých 18 000,-Kč.

Následným policejním šetřením bylo zjištěno, že většina plateb byla provedena v obchodním centru v Bezručově ulici v Kladně. Policisté v tomto obchodním řetězci zaměřili prověřovací činnost především do vytipovaných prodejen. Na základě tohoto šetření bylo zjištěno, že se v těchto prodejnách opravdu pohybovala žena, která při provedení větších nákupů, a to převážně oděvů, používala při placení platební kartu. Z těchto důvodů dle uváděného popisu podezřelé ženy byl vyžádán kamerový systém. Po shlédnutí byl zaznamenán pohyb této podezřelé ženy, která po trestné činnosti odjela z obchodního centra osobním vozidlem. Další operativní činností byla podezřelá třicetiletá žena vypátrána a po provedení prvotních úkonů se doznala ke svému protiprávnímu jednání.

Podezřelá žena ztracenou peněženku nalezla v parku v Kladně Kročehlavy. Vzhledem k tomu, že se přímo na platební kartě nacházel i PIN kód, rozhodla se přemístit do obchodního domu k nákupu zboží převážně oděvů, které poté opět prodala za účelem získání finanční hotovosti ve svůj prospěch.

Dne 11. května 2017 bylo této ženě sděleno podezření ze dvou trestných činů neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádeže. Za tuto trestnou činnost hrozí podezřelé ženě maximální trest odnětí svobody na dvě léta.

Kladenští policisté neustále upozorňují občany, aby dbali zvýšené opatrnosti na své věci a měli je vždy bezpečně uložené, ať už se jedná o peněženky, finanční hotovost, platební karty, doklady, mobilní telefony a jiné věci.

Policejní rady týkající se platebních karet:

– platební kartu mít vždy uloženou pod bezpečným uzavřením ve svých osobních zavazadlech
– nikdy si nepsat PIN kód přímo na platební kartu nebo tento kód neponechávat v pouzdře v blízkosti platební karty
– pokud vám byla platební karta odcizena, ihned zablokujte účet.